Saçları Güneşten Korumanın Yolları

0
1039

Saçları Güneşten Korumanın YollarıSaçları güneş ışınlarına karşı korumak saç sağlığı için yapılacak bakımların en başında gelmektedir. Peki bunu nasıl yapmalısınız. Saçınızı güneşten korumak için bir çok farklı yöntem bulunmaktadır. Cildimizi güneşten koruyoruz artık bunu hemen hemen herkes bilinçli bir şekilde zaten yapıyor. Peki saçlarımız, güneşin saçları nasıl yıprattığını biliyor muyuz? Saçların da mutlaka güneşten korunması gerekiyor.

Kırık uçlar, saçın soluk görünmesi ve kuruması gibi sorunlar tamamen güneşe maruz kalmanın bir neticesidir. İşte bu nedenle saçları sağlıklı bir şekilde tutmak için güneşe karşı mutlaka korumalıyız.

Saçları Güneşten Korumanın Yolları

Eşarp Ya da Şapka Kullanın

Güneş ile direkt etkiye mani olmak için araya bir set koyulmalıdır. Saçları güneşe karşı korumanın en doğru yolu eşarp, bandana veya şapka takmaktan geçiyor. Açık renkte olan saç aksesuarları güneş etkisini azaltır.

Güneşten Koruyan Bakımları Saçınıza Uygulayın

Saçlarınız içinde artık ısı ve güneşten koruyucu ürünler mevcuttur. Nasıl ki dışarı çıkarken cildinize sürdüğünüz güneş kremlerini var ise dışarı çıkmadan bu saç koruyucularını da mutlaka saçınıza uygulamalısınız. Bu ürünler saçın yıpranmasına mani olacak, solgun görünümün oluşmasını engelleyecektir.

 

Saçlarınızı Kısaltın

Saçlar yazın biraz kısaltılmalıdır. Güneşin vereceği zararlı ışınlar kırık oluşmasına neden olup saçlarınızı yıpratacaktır yaza girilmeden var olan kırıkların kesilmesi daha çok kırık oluşmasına mani olacaktır.

Saçınızı Nemlendirin

Saçınızı güneşe veya havuza girmeden evvel mutlaka ıslatıp nemlendirmelisiniz. Saçları bu şekilde tuzu daha az tutacak ve klor oluşumunun önüne geçecektir. Sarı saç ve röflenin yazın denize ve havuza girilmesiyle yeşile dönme ihtimali bir hayli fazladır. Bu renk saçı olanlar bu uygulamayı yapmalıdır.

Saç Bakımını Haftalık Yapın

Yazın saçlarda olan protein miktarı azalır. Keratin ve protein içerikli bakım yağları kullanarak bu problemi ortadan kaldırabilirsiniz. Haftada 1 defa yapılacak olan bakım güneşin zararlı etkilerinden biraz da olsa kurtaracaktır.

Isı Veren Ürünleri Azaltın

Yazın sıcaklarında saçlarınızı kurutmaktan kaçının. Zaten sıcakla beraber hemen saçlar kuruyor. Aynı zamanda yaz aylarında saçınıza maşa ve düzleştiricileri de az kullanmanız gerekir. Unutmayın ısı saçınıza zarar veriyor. Isı etkisinden az etkilenmek için ısı koruyucu bakımları yapmadan evvel saçınıza uygulamamaya dikkat edin.

YORUM YOK

CEVAPLA