İsilik Nasıl Geçer

0
1041

isilik nasıl geçerİsilik yalnızca bebeklerde oluşan bir cilt sorunu değildir çoğu zaman yetişkinlerde de görülmektedir. İsilik nasıl geçer? Hangi tedavi yöntemleri uygulanmalı? bu soruların cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Ter ile beraber cilt gözeneklerinin tıkanması neticesinde oluşan isilik kaşıntılı bir sorundur. Çoğunlukla kıyafet ile örtülen yerlerde ortaya çıkan isilik problemi bazen alın ve boyunda da görülebilmektedir.

isilik nasıl geçer

İsilik Tedavi Yöntemleri 

Doktor Kontrolü

İsilik sorunu genellikle evde yapılan formüller ile kolayca üstesinden gelinen bir durumdur. Ama bazı durumlarda iltihaplı isilikler de oluşabilmektedir. Böyle bir durumda cilt uzmanına danışarak doktor kontrolünde antibiyotik alınmalıdır.

İsilik Doğru Kıyafet Seçimi İle Geçer

Kıyafet tercihi isiliği geçirme ve önlemede oldukça önemlidir. İltihapsız isilikler için bahsettiğimiz bu durum saten içerikli, çok sıkmayan ve nefes alabilen kıyafetler seçilmelidir. Satın alacağınız kıyafetlerin cildin hava almasına yardımcı olması önemlidir.

 

Gözeneklerin Tıkanmaması İçin

Çok fazla sıcak günlerde banyodan sonra cildin kendi kendine kurumasını bekleyebilir yada çok hafif bir şekilde bastırmadan kendiniz kurulayabilirsiniz. Gözenekleri tıkamamak için yapılacak bu uygulama cildin rahat nefes almasını sağlar. Aşırı sıcaklar da ağır makyaj ürünleri uygulamak cildin hava almasına mani olur bu yüzden bu uygulamalardan mümkün olduğunca kaçınmalısınız. İsilik olan bölgeyi yıkadıktan sonra kağıt havlu ile nemini almayı unutmayın aksi halde bu bölgenin ıslak olarak kalması isilik oluşmasını tetikleyecektir.

Kokulu Ürünlerden Uzak Durun

İsilik olan bölgeye parfüm içerikli kokulu ürünler sıkmayın. Aynı şekilde renkli sabunlarda isiliğin artmasına ve tahriş oluşmasına sebep olur.

Bebeklerde İsilik Nasıl Geçer?

İsilik problemi bebeğinizde çok sık yaşanıyorsa bebeğinizin giyimine dikkat etmeniz gerekir. Çok sıkı giyilen kıyafetler bebeklerde isilik oluşmasını sağlar. Bebek çok fazla terliyorsa şayet havlu ile kurulamayın isilik olan yada terleyen bölgeyi açarak kendi kendine kurumasını bekleyin. Şayet bu bölgede tahriş yada aşırı kızarıklık bulunuyorsa ve dokunduğunda acı veriyorsa doktora görünmelisiniz.

İsilik Problemi için Doktora Ne Zaman Gitmeliyiz?

  • Şayet isilik olan bölgede kaşıntı, tahriş ve kabarcıklar çoğalıyorsa,
  • İsilik le beraber baş dönmesi, ateş, mide ağrısı ve baş ağrısı oluşuyorsa,
  • Yukarıda bahsetmiş olduğumuz bilgileri yapmanıza rağmen sonuç değişmiyorsa doktora gitmeniz gerekir.

YORUM YOK

CEVAPLA