Cilt Mantarı

0
824

Cilt MantarıDeride kızarıklıklar ve pul pul dökülmeler şeklinde ortaya çıkan cilt mantarı, çok acil bir şekilde tedavisi yapılması gereken bulaşıcı bir rahatsızlık türüdür. Virüs şeklinde yayılan cilt hastalığı nemli ortamları sevip bulaştığı için çoğunlukla yaz aylarında görülür.

Cilt Mantarı

Vücudun nemli ve havasız kesimlerinde meydana gelen cilt mantarı, Ortak kullanılmakta olan havuz ve duşlardan da bulaşmaktadır. Ayakları çok fazla terleyen ve devamlı nemli olan kişilerde ayak mantarı şeklinde ortaya çıkmaktadır.

Ayak, tırnak, kasık ve saç mantarı olarak adlandırılan ve vücudun hemen hemen her yerinde oluşabilmektedir. Aileden her hangi bir bireyin bir cilt mantarına yakalanması ile diğer aile bireylerinin de mantarla tanışmaları oldukça yüksek ihtimaldir. Ortak olarak kullanılan terlikle de mantarın bulaşması çok büyük bir olasılıktır.

Erkeklerde en çok kasık türü mantarı görülmektedir. Kasık mantarı kasıktan ayağa doğru kolayca bulaşmaktadır. Ardından ayaktan da tırnaklara kolaylıkla geçmektedir.

Cilt mantarı günümüzde kremler ile tedavi edilmektedir. Ciltte ortaya çıkan mantarın zaman içinde geçmemesi durumunda doktora mutlaka görünmeniz gerekir. Bazı mantar türleri uzun süreli tedavi edilebilmekte olup bazıları da kalıcı olabilmektedir.

 

Tedavisi yapılan cilt mantarı tedavi den bir süre sonra yeniden tekrarlayabilir. Mantar ilacı doktorun belirtmiş olduğu dönem boyunca aksatılmadan düzenli olarak kullanılmalıdır.

Kasık Mantarı:

Bu mantar türü kaşıntı ile ortaya çıkmaktadır. İlerleyen dönemlerde kızarma ve yanma evresine geçen mantar çeşidi, akıntı oluşturmaktadır.

Akıntılar sebebiyle kötü kokuların yayılmasına neden olmaktadır. Akıntıya sebep olan mantarların doktor kontrolünden geçmesi gerekir.

Ayak Mantarı:

Kızarıklık, kaşıntı, döküntüler ve su kabarcıkları şeklinde meydana gelen ayak mantarı, ilerleyen zaman içinde deride soyulmalara da sebep olmaktadır.

Tırnağa bulaşmakta olan mantar, tırnakta kalınlaşma ve renk sararması na sebep olacaktır. Bu gibi bir durumda tırnağınızı kaybetmenize sebep olabilir.

El Mantarı:

Nemli yerleri seven cilt mantarı elleri aşırı bir şekilde terleyen ve devamlı suyla temas halinde olan kişilerde çok daha fazla görülmektedir.

Tırnak tabakasının kalınlaşması sonucu, tırnak etrafında kaşıntı ve şişlik şeklinde belirir. Bu gibi durumlarda yine doktor kontrolünde tedaviye başlanmalıdır.

YORUM YOK

CEVAPLA